0101.jpg

Akce probíhá za podpory Ligy proti rakovině

Chceš praštit s cigaretou?

I přes aktivní osvětu se zapojením populárních osobností, v televizi či tištěných médiích přibývá kuřáků. Do plicní a onkologické ambulance obou lékařů přicházejí stále mladší pacienti se závažnými diagnózami, často způsobených kouřením. Plicní rakovina je nejčastější příčina úmrtí na nádor u nás i ve světě; v roce 2020 to bude pátá nejčastější příčina úmrtí vůbec. V roce 2014 v ČR bylo diagnostikováno 2 695 případů (49% úmrtí na tumory). 87 % případů, je zapříčiněno kouřením, 50 % nových onemocnění, je u bývalých kuřáků. Důležitým faktorem pro úspěšnou léčbu a rekonvalescenci je pak celková fyzická kondice, která je u kuřáků zcela nevyhovující. Naší největší motivací je předejít onemocnění plicní rakovinou a motivovat veřejnost k nekouření nebo k ukončení kuřáckého návyku (i elektronických cigaret a vaporizérů) a to atraktivně „výměnou“ za sportovní aktivitu.

V roce 2017 jsme za společnost Oxyprotect navázali na úspěšný na projekt z let 2013–2014, kdy jsme jako jeden z 18 týmů ze tří zemí spolupracovali na výzkumu ukončení kuřáckého návyku u celkem 250 klientů. Kampaní „Prašť s cigaretou“ jsme potvrdili hypotézu, že výměna cigarety za sportovní aktivitu s individuálním přístupem přiměje aktivního kuřáka – občasného sportovce jednou provždy „praštit se svou poslední cigaretou“

Vypouštění lodiček

  • "Prašť s cigaretou" se bude účastnit dne 5.10. v zastoupení Oxyprotect z.s. a MUDr. Jiřího Votruby, Ph.D. projektu "Vypouštění lodiček". 

  • Koncepce je postavena na edukativním a zábavném dni pro všechny věkové kategorie

  • Celý den bude možné absolvovat přednášky a workshopy o problematice z oblasti onkologie zábavnou i vzdělávací formou

  • Během dne vystoupí známí umělci a hudební kapely

  • Doprovodný program po celý den završí hromadné vypouštění lodiček na řeku Vltavu a následný ohňostroj

  • V rámci programu bude pokus o překonání světového rekordu a zápis do Guinnessovy knihy rekordů ve vypouštění lodiček

  • Na ostrově Štvanice budou pro návštěvníky připraveny vzdělávací stanoviště, stánky s občerstvením, fotokoutky, zábavné stanoviště včetně projekce kina.

lodicky.jpg

© 2019 Jiří Votruba, M.D., Ph.D.